Przebiegła jak ślimak

Temat: usuwanie plam w dywanów-kto zna środki?
Ogrodniczko,

W Cactusie, na stoisku z proszkami do prania, jest półka, na której stoją - w małych plastikowych pojemniczkach - środki do wywabiania plam: jedne do plam po czekoladzie, inne po kawie, jeszcze inne do plam po owocach, jeszcze inne do plam po atramencie itd. Bardzo prawdopodobne jest, że jest tam również środek na plamy po herbacie.
Niektóre preparaty są w płynie, niektóre w granulkach.

Ja kiedyś zastosowałam wywabiacz plam po owocach (na bluzkach mojego dziecka) - zadziałał szybko i skutecznie.

Może znajdziesz tam coś na swoją plamę?

Pozdrawiam.
Źródło: polska.lu/viewtopic.php?t=5860Temat: Po sylwestrowej roztańczonej nocy...
Witamy w Nowym Roku! Sylwestrowe bale i prywatki za nami. Z pewnością wiele osób z Państwa zorganizowało Sylwestra u siebie w domu. Zabawa noworoczna, miejmy nadzieję, że udana, może jednak wiązać się z koniecznością odnowienia podłogi po roztańczonej nocy. Serwis Podlogi.info podpowiada, w jaki sposób poradzić sobie z najczęściej występującymi uszkodzeniami.

W przypadku lakierowanych podłóg drewnianych łatwo pozbędziemy się powstałych plam stosując różnego rodzaju zmywacze. Oto sprawdzone metody usuwania zabrudzeń:
- ślady asfaltu najskuteczniej wyczyścimy masłem,
- sok, mleko, śmietanę, piwo, wino oraz owoce wodą z płynem do mycia naczyń,
- czekoladę, tłuszcz, olej, pastę do butów, smugi z obcasa i smołę benzyną ekstrakcyjną,
- ołówek i atrament spirytusem.

Panele laminowane zazwyczaj czyści się szmatką lub mopem zwilżonym w wodzie z detergentem. Zdecydowanie nie polecamy do czyszczenia silniejszych zabrudzeń z wykorzystaniem szczotek, które mogą uszkodzić powierzchnię laminatu.

W przypadku małych uszkodzeń można odsłonięte miejsca uzupełnić masą wypełniającą w kolorze wzoru lecz bardzo zniszczonej posadzki nie można poddać takiej renowacji. Należy ją niestety wymienić na nową.
Oprócz zmywania czy renowacji panele poddaje się także procesowi nabłyszczania, który w założeniu ma poprawić walory estetyczne posadzki. Środki do nabłyszczania zapewniają lśniącą powierzchnię podłogi ale także stanowią warstwę ochronną, zabezpieczającą panele przed ścieraniem oraz brudem. Takie środki do pielęgnacji usuwa się przy pomocy innych, stworzonych do usuwania takiej warstwy. Warto pamiętać, że nie należy kłaść kolejnych warstw środka jeśli nie usunie się starej warstwy - mogą powstać rozległe plamy, a sama powierzchnia paneli może stać się nierówna. Preparaty do nabłyszczania nie wciera się w podłogę lecz nanosi w jednym kierunku i pozostawia do wyschnięcia i stwardnienia.

Podłogi ceramiczne – płytki szkliwione
Codzienna pielęgnacja płytek szkliwionych polega na przetarciu płytek szmatką lub mopem zwilżonym wodą z detergentem tak, aby przywrócić im blask. Posadzki silnie zabrudzone czyści się specjalnymi środkami do wywabiania plam. Wchodzą one w reakcję chemiczną z zabrudzeniem. np. pieniąc się i powodując zniknięcie plamy lub pomagają mechanicznie wywabić plamę za pomocą środków ściernych.

Podłogi ceramiczne – podłogi gresowe
Zakonserwowany gres zmywa się wodą ze zwykłym detergentem i starannie osusza. Lepiej jednak użyć do zmywania szczotki niż szmatki, gdyż może ona wcierać brud w otwarte mikropory. Trwałe zabrudzenia eliminuje się przy pomocy wywabiaczy, które nakłada się bezpośrednio na plamę i zmywa wilgotną szmatką.

Nieusuwalne plamy na wykładzinie dywanowej
Wykładziny kupujemy z zapasem tak jak każdy inny materiał na podłogę. Nawet skrawki wykładziny warto zachować, gdyż zawsze mogą się do czegoś przydać. W tym przypadku będą służyły do uzupełnienia już istniejącej wykładziny, która ucierpiała podczas sylwestrowej nocy.

W przypadku mocno zabrudzonego lub wypalonego papierosem fragmentu wykładziny skrawek materiału przykładamy do podłogi tak, aby przykrywał uszkodzone miejsce a jednocześnie dopasowujemy wzorem do już istniejącego. Następnie ostrym nożem wykrawamy kwadrat lub prostokąt wokół uszkodzonego miejsca tak aby jednocześnie przecinać i starą i nową wykładzinę. Tym sposobem uzyskamy łatę o idealnie odpowiadających rozmiarach. Uszkodzony fragment usuwamy zdrapując resztki kleju a nowy przyklejamy w powstałą lukę używając do tego kleju do wykładzin bądź taśmy dwustronnej. Brzegi łaty należy wyrównać i docisnąć, co spowoduje, że nowy fragment stanie się niewidoczny. Oczywiście przed przeprowadzeniem tego zabiegu wykładzinę należy starannie oczyścić tak, by nowy fragment nie odbiegał kolorystycznie od wykładziny używanej.

Mamy nadzieję, że garść powyższych rad pozwoli Państwu naprawić uszkodzenia i przywrócić blask posadzkom.
Korzystając z okazji życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku!


Źródło: podlogi.info/forum/viewtopic.php?t=355


Temat: I Ty zostań perfekcyjną Pani Domu ;)
Dot.: I Ty zostań perfekcyjną Pani Domu ;)
  I JESZCZE TROCHĘ PLAM...

Plamy na litere A

Atrament to plama, która buduje przerażenie na twarzy każdej gospodyni, ale jest do opanowania. Należy jak najszybciej plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i dobrze wypłukać. Jedną ze skutecnych metod jest zastosowanie cytryny przyz wyrobach skórzanych, ubraniach, ciele ludzkim, jak na drewnie lub podłodze. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.


Atramentowe świeże palmy na meblach są dosyć łatwe do usunięcia, choć wygląda to przerażająco.
Im wcześniej zadziałamy - tym łatwiej je usuniemy. Rozlany atrament wysuszyć jak najszybciej bibułą lub ligniną, a następnie zmywać surowym mlekiem. Wytrzeć i przecierać tamponem z waty umoczonym w soku z cytryny. Po wyschnięciu polerować do połysku.Inny sposób: po wysuszeniu bibułą przetrzeć szmatką zwilżoną spirytusem denaturowanym i natychmiast zmyć ciepłą, mydlaną wodą. Wytrzeć, wysuszyć i wypolerować.


Atramentowe stare plamy na meblach to już większy problem z którym jednak można walczyć.
STARE, ZASCHNIĘTE PLAMY Z ATRAMENTU zmywa się roztworem soli szczawikowej. Niestety, po takim zabiegu pozostaną na powierzchni mebla jaśniejsze plamy, które trzeba przetrzeć bardzo delikatnie papierem szklistym (Nr 000) i polerować korkiem od butelki, robiąc to długo, regularnie, ruchem kolistym. Po wyrównaniu koloru wetrzeć w mebel odrobinę dobrej, woskowej pasty lub zapoliturować.Atramentowe plamy na jasnych meblach wyglądają kontrastowo i wydaje się, żę nie są do całkowitego usunięcia.
JASNE MEBLE POLITUROWANE SPLAMIONE ATRAMENTEM można po wywabieniu plamy natrzeć piwem i polerować wełnianą szmatką z odrobiną pszczelego wosku. Przy bardzo starych plamach - zabiegi powtarza się parokrotnie, a wtedy przecieranie piwem i polerowanie stosuje się dopiero po wywabieniu plam. Uwaga piwo służy do użytkowania zewnętrznego a nie wewnętrznego.

Plamy na litere B

Błoto dostarczają… nam na codzień milusińscy szczególnie mali chłopcy potrafią przyjść z podwórka upaprani od stóp do głów Przy plamach z błota należy spokojnie poczekać aż wyschną następnie wyszczotkować i to już może dać efekt. Gdy plamy z błota są… nadal widoczne koniecznie przeczyścić miejsca zabrudzone spirytusem, a następnie płynnym detergentem.

Buraki to nie lada klęska i zanim coś się zrobi należy ustalić z jaką tkanina mamy do czynienia. Jeśli tkanina może być prana w gorącej wodzie (etykieta z 90 stopniami) to skuteczną metodą jest polanie świeżej plamy wrzątkiem. Gdy nie mamy takiej pewności czy tkanina wytrzyma wysoką temperaturę plamę z buraka wytrzeć jak najszybciej mokrą gąbką i zamoczyć na kilka godzin w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent, który później intensywnie płuczemy.

Bielizna pożółkła to problem wielu gospodyń. Koszule dlugo nie używane, bądź bez stosowania wybielaczy przy praniu żółkną. Bieliznę, koszulę należy zamoczyć na kilka - kilkanaście godzin w zsiadłym mleku. Następnie wypłukać bieliznę i normalnie wyprać w proszku.
Źródło: wizaz.pl/forum/showthread.php?t=257339


Temat: Jak usunąć plamy?


Czy plamy są dla Ciebie codzienną zmorą? Twoje dziecko uwielbia się brudzić mimo Twoich próśb i gróźb? Jeśli żadne proszki nie dają sobie rady pora zasięgnąć starych i sprawdzonych sposobów usuwania plam. Tutaj znajdziesz porady oraz wskazówki na temat domowego wywabiania i usuwania różnego typu plam.

Plamy z atramentu
Świeże plamy należy przemyć czystą wodą, po czym wyprać w roztworze środka piorącego. Jeśli plamy są stare należy nałożyć na nie papkę sporządzoną z soli oraz soku z cytryny. Pozostawić na kilkanaście minut po czym dokładnie wypłukać.

Plamy z białka
Plamy z białka zmywamy zimną lub letnią wodą. Plamy zaschnięte - rozcieńczonym amoniakiem (należy uważać na tkaniny kolorowe).

Plamy z czekolady
Plamy z czekolady należy zwilżyć gliceryną a następnie spłukać ciepłą wodą.

Plamy z farby do włosów
Poplamioną odzież należy przecierać wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku, po czym dobrze wypłukać.

Plamy z herbaty
Świeże plamy należy natychmiast posypać solą a następnie wyprać w gorącej wodzie z dodatkiem środka piorącego. Stare plamy z herbaty należy zmoczyć gliceryną po czym zmyć słabym roztworem wody utlenionej (1%). Dobrze wypłukać.

Plamy z kawy
Świeże plamy należy natychmiast posypać solą, wypłukać, posmarować zaplamiony materiał środkiem piorącym i zmyć gorącą wodą. Stare plamy z kawy posmarować gliceryną z dodatkiem spirytusu. Pozostawić tak na dłuższy okres, co pewien czas plamę powtórnie nasączając. Spłukać należy ciepłą wodą.

Plamy z krwi
Świeże plamy należy moczyć przez około godzinę w bardzo zimnej wodzie, po czym natrzeć plamę papką sporządzoną z proszku do prania i spirytusu. Po godzinie spłukać letnią wodą.

Plamy z krwi możemy usunąć również poprzez nasączenie jej silnym roztworem słonej wody (jedna łyżeczka na pół szklanki wody). Roztwór spłukujemy letnią wodą.

Stare plamy z krwi usuwamy zimną wodą z dodatkiem amoniaku lub wody utlenionej (3%).

Plamy z mleka
Plamę należy wyprać w gorącej wodzie z proszkiem. Zaplamione miejsce można również usunąć wsmarowując w nią glicerynę po czym wysuszyć żelazkiem, kładąc materiał pomiędzy dwie ściereczki. Z tkanin delikatnych plamy z mleka należy usunąć przecierając je benzyną.

Plamy z mleka na tkaninach wełnianych należy usunąć gąbeczką zwilżoną mieszaniną spirytusu i amoniaku (2:1) oraz odrobiny soli. Zmyć letnią wodą.

Plamy po owocach
Nie należy nigdy używać do tego celu mydła. Jeśli plama jest świeża, należy ją zmyć bardzo gorącą wodą. Świeżą plamę możemy posypać natychmiast solą po czym wyprać w gorącej wodzie.

Stare plamy z owoców należy namoczyć na parę godzin w kwaśnym mleku lub serwatce a następnie wyprać w gorącej wodzie. Możemy je również posmarować gliceryną, a następnie, po pewnym czasie dobrze spłukać.

Zaschnięte plamy po owocach możemy usunąć również nacierając je wódką. Pozostały ślad usuwamy utlenioną wodą z dodatkiem amoniaku.

Plamy z owoców z tkanin białych jak len czy bawełna, usuwamy poprzez wymoczenie w wodzie z chlorkiem. Jak plama zniknie, materiał należy kilkakrotnie wypłukać.

Plamy z piwa
Plamy z piwa pierzemy w gorącej wodzie. Stare plamy usuwamy mieszaniną spirytusu oraz wody (1:1). Plamę możemy również zwilżyć gliceryną i przecierać wacikiem moczonym w gorącej wodzie. Pozostałe zażółcenia usunąć wodą utlenioną.

Plamy z rdzy
Plamę należy skropić sokiem z cytryny, zostawić na kilka godzin, po czym spłukać.

Rdzę z wełny jest ciężko usunąć. Jednym z domowych sposobów jest położenie na plamę plasterka cytryny i prasowanie jej poprzez ściereczkę.

Plamy ze smoły
Należy ostrożnie zdrapać warstwę smoły a pozostałą jej część posmarować terpentyną, margaryną lub masłem. Następnie podłożyć pod spód ręcznik i czyścić wacikiem zamoczonym w płynie do wywabiania tkanin.

Plamy ze świecy i wosku
Zaschnięte krople wosku należy zeskrobać. Na zaplamione miejsce należy obłożyć z dwóch stron ręcznikiem papierowym po czym prasować tak długo, aż papier wsiąknie cały wosk z materiału. Tkaninę wyprać w wodzie z dodatkiem środka piorącego.

Tłuste plamy
Jeśli plama jest świeża należy ją natychmiast posypać solą po czym wcierać ją kawałkiem gąbeczki, sól często zmieniając.

Tłuste plamy z tkanin bawełnianych znikną po zwykłym praniu.

Tłuste plamy z tkanin innych niż bawełniane, które wytrzymują wysoką temperaturę, możemy usunąć posypując je talkiem, oraz prasując przez ręcznik papierowy podłożony z dwóch stron.

Tłustą plamę możemy posypać mąką kartoflaną i pozostawić na dobę. Po 24 h plamę wycieramy watą. W plamę można wetrzeć również mąkę kartoflaną z dodatkiem benzyny - papkę tę zmywamy po kilku godzinach.

Skuteczne również jest usuwanie tłustych plam spirytusem lub benzyną.

Plamy z trawy
Świeże plamy z trawy należy czyścić wódką, starsze - spirytusem lub benzyną. Sprać gorącą wodą.

Plamy z długopisów
Plamy z tuszu długopisu można usunąć przemywając plamę ciepłym spirytusem bądź wodą z sokiem cytrynowym.

Plamy z wina
Świeżą plamę z wina posypujemy grubą warstwą soli. Spłukujemy czystą wodą a pozostały ślad usuwamy sokiem z cytryny.

Plamy zaschnięte z wina możemy usunąć poprzez wybielenie ich 3% roztworem wody utlenionej. Możemy ewentualnie przemyć ją również ciepłym spirytusem.

Plamy z żywicy
Należy ostrożnie zdrapać zaschniętą żywicę. Pozostałą plamę nasączamy benzyną. Jeśli plama jest stara należy użyć terpentyny.
(autor: Izia)

===============

Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia...
Źródło: elfograd.nmj.pl/viewtopic.php?t=1744


Temat: Jak usunąć plamy?
Plamy - jak czyscic meble kuchenne

Wiekszosc uzytkowanych w naszych kuchniach mebli jest wykonana z plyt laminowanych, latwych do zmywania i konserwacji.
Do usuwania kurzu i tluszczu z takich mebli mozna z powodzeniem stosowac zwykle plyny do mycia naczyn lub tez plyny do zmywania powierzchni lakierowanych i malowanych farbami olejnymi.
Jesli na meblach sa plamy z tluszczu, do ich usuniecia stosujemy plyn stezony, bez rozcienczania woda.

Do czyszczenia mebli nie nalezy uzywac w zadnym wypadku preparatów zawierajacych srodki scierne, a wiec proszków i past do czyszczenia oraz mleczek czyszczacych. Przy ich uzyciu powstaja drobne zarysowania laminowanej powierzchni mebla.
Po usunieciu zabrudzen z mebli trzeba je przetrzec kilka razy flanelowa szmatka i wytrzec starannie do sucha.
Jesli chcemy nadac meblom wysoki polysk i zabezpieczyc ich powierzchnie przed osiadaniem kurzu, trzeba zastosowac odpowiedni preparat konserwujacy.
Nowoczesne preparaty konserwujace zawieraja srodki nablyszczajace (woski i silikony) oraz srodki antystatyczne, przeciwdzialajace przyciaganiu kurzu i pylów. Po ich zastosowaniu na powierzchni mebli tworzy sie cieniutka warstwa, która równiez znakomicie ulatwia zmywanie brudu.

W sklepach mozemy spotkac wiele preparatów konserwujacych, w wiekszosci pod postacia aerozoli (z importu) lub krajowych past i cieklych emulsji.
Aerozole sa drozsze, ale wygodniejsze w uzyciu, pasty odwrotnie.
Niektóre z preparatów konserwujacych, wg deklaracji producentów, maja zarówno wlasciwosci konserwujace, jak i czyszczace. Niewatpliwie jednak lepsze efekty uzyskuje sie stosujac najpierw srodki myjace do usuwania brudu z laminowanych mebli,a dopiero po tym preparaty konserwujace do ich nablyszczania.
Meble kuchenne wykonane z drewna, pokryte róznego rodzaju lakierami badz farbami olejnymi, trzeba czyscic
i konserwowac w taki sam sposób jak meble z plyt laminowanych.
Najtrudniejszym zadaniem jest czyszczenie i konserwacja mebli kuchennych wykonanych z surowego drewna, tj. nie
pokrytego zadnymi farbami, lakierami i politura. Meble takie sa szczególnie narazone na zaplamienie tluszczem,
sokami lub kawa, które moga dosyc gleboko przenikac w strukture drewna.
Substancje plamiaca mozna calkowicie usunac jedynie wtedy, kiedy znamy jej sklad i gdy nie przeniknela ona jeszcze zbyt gleboko w podloze. Przy usuwaniu najczesciej spotykanych plam pomocne beda ponizsze wskazówki:
Plamy po atramencie - zaplamione miejsca przecieramy szmatka lekko zwilzona kwaskiem cytrynowym. Na zaplamione
atramentem miejsca mozna tez nalozyc papke z magnezji, wody i kwasnego szczawianu potasowego. Po wyschnieciu
papke usuwamy. Zabieg powtarzamy do skutku.
Pamietajmy, ze atrament latwo wsiaka w drewno. Plamy trzeba wywabiac od razu.
Plamy po sokach owocowych i owocach - zaplamione miejsca przecieramy szmatka zwilzona roztworem podchlorynu sodowego (np. cieklymi wybielaczami do tkanin, znanymi pod nazwa "bielinek"). Mozna tez pozostawic ten roztwór na zaplamionej powierzchni na pewien czas, a nastepnie, po jego usunieciu, przetrzec zaplamione miejsce kilkakrotnie mokra szmatka.
Plamy po tluszczach i olejach - zaplamione miejsca przecieramy benzyna lub preparatem do wywabiania tlustych plam. Na stare plamy nakladamy gruba warstwe pasty z magnezji i benzyny. Po wyschnieciu paste usuwamy wraz z plama.

Plamy krwi - zaplamiona powierzchnie mebla przecieramy ostroznie szmatka zwilzona zimna woda. Wilgotne miejscewycieramy.Gdy powierzchnia jest zupelnie sucha, nakladamy na nia cieniutka warstwe srodka do konserwacji mebli.
(na podstawie informacji Federacji Konsumentów)


Plamy - sprzatanie w kuchni
- Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej trzeba czesto wycierac sucha scierka, bo woda moze zostawic na ich powierzchni trudne do usuniecia plamy. Gdy juz powstana, trzeba je potraktowac cieplym roztworem octu.
- Baterie nad zlewozmywakami po wyczyszczeniu specjalnym srodkiem mozna przetrzec sokiem z cytryny, aby byly lsniace.
- Naczyn ze szkla zaroodpornego nie wolno szorowac proszkiem, nawet najdelikatniejszym. Najlepiej "odmoczyc" slady po przypalonej potrawie w wodzie z detergentem i umyc miekkim zmywaczkiem.

- Garnki aluminiowe myje sip odpowiednimi srodkami lub proszkiem do zebów wymieszanym z octem na gesta paste. Nastepnie bardzo dokladnie myje sie i splukuje.
- Ruszty, na których stawia sie garnki z potrawami na kuchence gazowej /takze w piekarniku/, trzeba namoczyc na kilka godzin w cieplej wodzie z detergentem, a potem wyszorowac ryzowa szczotka. Splukac woda z octem, wysuszyc i wlozyc na miejsce.
- Brytfanny i patelnie nalezy jeszcze cieple posypac gruboziarnista sola i oczyscic /ile sie da/ zwilzonym papierem. Nastepnie zalac letnia woda z detergentem i gdy przypalenia sie odmocza, umyc ostrym zmywaczki em /oczywiscie, jesli nie sa pokryte teflonem/.
- W piekarniku wszelkie zabrudzenia posypujemy na swiezo sola i wycieramy papierem. Gdy ostygnie, szorujmy ostrym proszkiem, obficie splukujac. W sprzedazy bywaja srodki do czyszczenia przypalen w bardzo wygodnej postaci aerozolu. Warto zaopatrzyc sie w nie, jesli czesto korzystamy z piekarnika.
- Emaliowane zlewozmywaki latwo sie rysuja. Umyte goraca woda z dodatkiem detergentu /srodek do zmywania naczyn/ i obficie splukane po kazdym uzyciu, a nastepnie wylozone ochronna kratka plastykowa /do kupienia w sklepach z artykulami gospodarstwa domowugo/ dluzej beda jak nowe.


Źródło: elfograd.nmj.pl/viewtopic.php?t=1744